RSS

                                  Spływy:    jednodniowe    weekendowe    rodzinne    studenckie    integracyjne    usługi transportowe

Brda

Najdłuższa z rzek Borów Tucholskich ma 239 kilometrów. Brda bierze swój początek z jeziora Smołowego na Pojezierzu Bytowskim. Wzdłuż całego szlaku Brda usytuowane są liczne campingi i stance wodne.

Rzeka Brda ma urozmaicony bieg, w górnych odcinkach Brda meandruje wśród pól i łąk, częste płycizny zmuszają do przenoszenia kajaków. Na odcinkach leśnych przeszkodami są powalone przez bobry drzewa. Rzeka przepływa też przez malownicze jeziora. W górnym biegu szlak Brdy prowadzi przez m.in. Jezioro Charzykowskie oraz Jezioro Karsińskie i Widoczno. Po przepłynięciu przez 5 kolejnych jezior płynie na południe wąską doliną wśród mieszanych lasów i wpada do jeziora Szczytno na Pojezierzu Krajeńskim. W środkowym odcinku Brda płynie początkowo poprzez ciąg jezior rynnowych Równiny Charzykowskiej a następnie przez Bory Tucholskie. W środkowym biegu rzeki atrakcję stanowi Zalew Koronowski, sztuczne jezioro powstałe po przegrodzeniu Brdy zaporą.

Im bliżej Bydgoszczy tym łatwiej, Brda leniwie płynie przez pełne uroku okolice.

Rzeka Brda dostępna jest dla kajakarzy na długości 233 km jednak jej górny bieg jest dość uciążliwy ze względu na zarośnięty trzciną nurt, liczne płycizny oraz powalone przez bobry drzewa. Mimo odcinków o szybszym nurcie jest to szlak łatwy, nieuciążliwy, który śmiało można polecić również początkującym kajakarzom

Stałe przeszkody na drodze:
• Jaz zastawkowy i Młyn w Starej Brdzie
• Zapora w Mylofie
• Zapory na jeziorach Tryszczyn i Smukała