RSS

                                  Spływy:    jednodniowe    weekendowe    rodzinne    studenckie    integracyjne    usługi transportowe

Rzeka Prusina

Rzeka Prusina jest jednym z większych prawobrzeżnych dopływów Wdy (Czarnej Wody). Jest to woda nizinna o charakterze górskim i posiada status wody górskiej. Źródło tej rzeczki mieści się na polach łąkowych w okolicach wsi Klaniny, a swój bieg kończy w jeziorze zaporowym w Tleniu. Długość rzeki wynosi ok.28-30 km, a powierzchnia dorzecza 220 km².

Od źródła do ujścia płynie na południe przez centrum Borów Tucholskich wśród dolin, lasów i łąk. Rzeka jest bardzo czystą i zimną wodą, niektóre odcinki mają tak silny nurt, że można ją porównać do górskiego potoku, a to sprzyja rozwojowi ryb z gat. łososiowatych. Ukształtowanie dna w górnym i środkowym odcinku pokryte jest piaskiem i żwirem, natomiast dolny odcinek dna stanowią kamienie. Spadki terenu są tu bardzo duże, więc rzeka dość mocno rwie.

Górny brzeg rzeki przeznaczony jest dla osób początkujących. Rzeka jest w miarę spokojna, występują regularne małe bystrza, nieznaczne progi, łagodne zakręty, mielizny i ławice. Dolny odcinek rzeki polecany jest jedynie dla wprawionych kajakarzy. Występuje wartki prąd i istnieje niebezpieczeństwo wywrotki. Szlak jest bardzo uciążliwy. Przeszkody wymagają wysiadania z kajaka i nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka.

Przykładowe trasy spływu jednodniowego:

1. Osieczna=>Łoboda (długość trasy 10km) 

Trasa ta charakteryzuję się wieloma przeszkodami, które możemy napotkać, dlatego przeznaczona jest dla doświadczonych kajakarzy. 

2. Łoboda=>Łążek (długość trasy 11km)

Bradzo ciekawy odcinek Rzeki Prusiny charakteryzujący się zwłaszcza powalonymi drzewami, które napotykamy na całej długości trasy. 

3. Łążek=>Tleń (długość trasy 9 km.)

Powyższa trasa to szybki nurt rzeki oraz duża liczba przeszkód, która potęguje doznania. 

Przykładowa trasa spływu dwudniowego:

 Łoboda=>Zazdrość=>Tleń

Jednoocześnie informujemy, że istnieje możliwość indywidualnego dopasowania trasy do potrzeb i umiejętności grupy!!