Opis szlaków

Wda

Wda nazywana też Czarną Wodą wypływa z niewielkiego jęziora Krążno koło Wsi Osława Dąbrowa ( powiat Bytowski) i uchodzi do Wisły w Świeciu.

 

Rzeka liczy ok 200 km i uchodzi za najbardziej malowniczy szlak kajakowy północnej Polski. Według międzynarodowej klasyfikacji szlak oznaczony jest jako łatwy, z nieznacznymi bystrzami i łatwymi zakrętami z którymi poradzą sobie nawet debiutanci. Na swej trasie Wda przepływa przez Równinę Charzykowska, Bory Tucholskie i Wysoczyznę Świecką. Nad Wdą leżą tylko dwa miasta Czarna Woda i Świecie. Dzięki temu, że rzeka biegnie głównie przez tereny leśne poza małymi wyjątkami może szczycić się czystością wody. Płynąc Wdą możemy podziwiać naturę aż trzech parków Krajobrazowych : Wdzyckiego ( w górnym biegu) Wdeckiego ( w środkowym biegu) i Doliny Dolnej Wisły ( przy ujściu).

Nasza przystań

Brda

Słynącą z urody i temperamentu jest Brda Zgodnie dzielona jest między województwo pomorskie (128 km), gdzie ma swe źródło i kujawsko – pomorskie (111 km), gdzie trafia w objęcia Wisły.

Przygoda z wiosłem w ręku rozpoczyna się na brzegu Jeziora Pietrzykowskiego – w miejscowości Świeszyno. Stąd ruszają małe grupy najbardziej wprawionych kajakarzy, stając w zapasy z mieliznami i leżącymi w wąskim korycie drzewami. W swym górnym biegu rzeka płynie przez lasy, gdzie z szybkim nurtem ruszać już mogą większe spływy, by wreszcie rozpłynąć się w szerokich wodach Jeziora Szczytno, potem długiego łańcucha Jezior Charzykowskich. Poniżej Mylofu, uwolniona z więzów XIX – wiecznej zapory, rusza bystro przez najpiękniejsze knieje Borów Tucholskich. Przepływając przez Piekiełko w czeluści głębokiego wąwozu, pośród leżących w nurcie drzew i olbrzymich głazów, oddaje się prawdziwie diabolicznym harcom. Woda bulgocze, kręci i zwodzi. Ten odcinek Brdy uważany jest za najtrudniejszy.

Brda płynie dalej ochoczo ku Bydgoszczy – administracyjnej stolicy województwa. Oddając jeszcze wody na Torze Regatowym sportowcom, uchodzi wreszcie do Wisły.

Nasza przystań (1)

Masz pytanie? Napisz do nas

Wierzyca

Długość rzeki wynosi ok. 170 km. Ma źródła na Pojezierzu Kaszubskim, stanowi atrakcyjny szlak kajakowy. Aby spłynąć całą rzeką potrzeba ok 8 dni. W jej biegu są liczne elektrownie wodne i zamki. Uchodzi do Wisły w okolicach miasta Gniew. Rzeka w górnej części jest wąska, płytka ale płynie wartko. Przepływamy tam przez dwa jeziora: Wierzysko i Zagnanie. Zdarzają się tu też odcinki łatwe, bez przeszkód i przenosek. Trudność: szlak średnio trudny i nieco uciążliwy (przenoski) Wierzyca jest rzeką dla każdego.

Są tu odcinki dla początkujących jak i wymagających kajakarzy. Rzeka została oznakowana, oraz wyposażona w nową infrastrukturę kajakową

Nasza przystań (2)

Wisła

Królowa polskich rzek. Długość Wisły na terenie Kujawsko – Pomorskiego wynosi ponad 205 km. Nad jej brzegami znajdują się cztery największe miasta regionu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz. Ten fakt dowodzi, iż rzeka stanowiła przez wieki arterię komunikacyjną i handlową, która zapewniała rozwój i dobrobyt nadwiślańskim ośrodkom. Dziś rzeka nie odgrywa tak ważnej roli gospodarczej, zwłaszcza że w większej swej części jest słabo uregulowana. Szczególnie piękne fragmenty kujawsko – pomorskiej Wisły przepływają przez skraj Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz przez Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Ze względu na szybki nurt, szerokość koryta rzeki (do 1 km), niebezpieczne ostrogi i piaszczyste łachy, na Wisłę nie powinni się wybierać niedoświadczeni wodniacy. Takie grupy powinni prowadzić instruktorzy. Kilometraż szlaku żeglownego liczony jest od ujścia Przemyszy, skąd do Bałtyku pozostaje 941,2 km.

Nasza przystań (4)

Polub nas